Értékelés:
Kiadva: 16.04.2021.
Nyelv : Magyar
Szint: Középiskola
Irodalom:
Referenciák: Nincs használatban
  • Összefoglalók, jegyzetek 'A Habsburg udvar és a Magyar rendek viszonyának alakulása a 18.században', 1.
  • Összefoglalók, jegyzetek 'A Habsburg udvar és a Magyar rendek viszonyának alakulása a 18.században', 2.
KivonatZsugorodni

A rendi jogok megsértése és a magas adók miatt a polgárok és a jobbágyok is elzárkóztak tőle. Összegészében elmondható, hogy II. József rendszerének bukásához a társadalmi támogatottság hiánya és a magyar rendi szervezkedés nagyban hozzájárult, ami az 1790-es „nevezetes tollvonás”-hoz vezetett, ahol is az uralkodó minden addig kiadott rendeletét visszavonta, három kivétellel.
Az 1790-ben trónra lépő II. Lipót felismerte, hogy a jogaikban sértett rendek problémáját halaszthatatlanul meg kell oldania, így megkoronáztatta magát, aláírta a hitlevelet és a (II. József által Bécsbe száműzött) Szent Koronát Budára helyezte át. Az 1790. évi X.-es törvénycikkelyben biztosította Magyarország önállóságát a birodalmon belül, valamint kimondta, hogy az a saját törvényei és alkotmánya szerint kormányzandó. Ezzel véget ért a felvilágosult abszolutizmus és újból visszaállt a rendi dualizmus állapota.

A szerző megjegyzéseBővíteni
Küldés e-mailben

Az Ön neve:

Adja meg az e-mail-címet, amelyen meg szeretné kapni a linket:

Üdv!
{Your name} szerint érdemes lehet megtekinteni ezt a dokumentumot az eKönyvtárban „A Habsburg udvar és a Magyar rendek viszonyának alakulása a 18.században”.

A dokumentumra mutató link:
https://www.ekonyvtar.eu/w/995041

Küldés

E-mail elküldve